Herb: Łask

Łask

gmina miejsko-wiejskapowiat łaskiwoj. łódzkie TERYT: 1003023

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
26 603
(2025)
Powierzchnia
145,4 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 36,2%
  • KO 29,5%
  • Trzecia Droga 15,6%
  • Nowa Lewica 8,8%
  • Konfederacja 6,9%
  • Pozostali (3) 3,0%
Frekwencja75,6% +13,2 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+6,6 p.p.
Liczba głosów ważnych15 702 z 21 137 uprawnionych

Łask na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Łask
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

29. percentyl Wynik wyższy niż w 29% gmin, 1762. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 36,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
26 898 mieszkańców −3,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
21,8% udział w ludności +5,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 80% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,74 na 1000 mieszkańców −1,38 zmiana 2016–2023 więcej niż w 49% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,3% udział w ludności prod. −4,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
98 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 711 zł na mieszkańca, ceny bieżące +72,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 53% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

26 00027 00028 00029 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 28 830Liczba mieszkańców, 2001: 28 763Liczba mieszkańców, 2002: 28 502Liczba mieszkańców, 2003: 28 587Liczba mieszkańców, 2004: 28 479Liczba mieszkańców, 2005: 28 486Liczba mieszkańców, 2006: 28 381Liczba mieszkańców, 2007: 28 479Liczba mieszkańców, 2008: 28 452Liczba mieszkańców, 2009: 28 548Liczba mieszkańców, 2010: 28 578Liczba mieszkańców, 2011: 28 457Liczba mieszkańców, 2012: 28 356Liczba mieszkańców, 2013: 28 241Liczba mieszkańców, 2014: 28 099Liczba mieszkańców, 2015: 27 899Liczba mieszkańców, 2016: 27 936Liczba mieszkańców, 2017: 27 876Liczba mieszkańców, 2018: 27 747Liczba mieszkańców, 2019: 27 654Liczba mieszkańców, 2020: 27 281Liczba mieszkańców, 2021: 27 155Liczba mieszkańców, 2022: 27 038Liczba mieszkańców, 2023: 26 898Liczba mieszkańców, 2024: 26 788Liczba mieszkańców, 2025: 26 60326 603

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,7%PiS, 2005: 22,7%PiS, 2007: 33,4%PiS, 2011: 31,7%PiS, 2015: 37,7%PiS, 2019: 43,8%PiS, 2023: 36,2%36,2%Frekwencja, 2001: 43,1%Frekwencja, 2005: 37,4%Frekwencja, 2007: 51,4%Frekwencja, 2011: 47,2%Frekwencja, 2015: 50,6%Frekwencja, 2019: 62,4%Frekwencja, 2023: 75,6%75,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,7%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,7, przyrost −4,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 80% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,7%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 83% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 50% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 871 zł, wyższe niż w 17% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 8,9 na 1000, wyższe niż w 46% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 240
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 26 898 osób −3,6% 91 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 21,8 % +5,7 p.p. 80 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,5 % +0,7 p.p. 30 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 56,9 % −6,0 p.p. 15 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 25,6 % +5,2 p.p. 82 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 185,1 os./km² −3,5% 82 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,64 ‰ −0,22 42 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,74 ‰ −1,38 od 2016 49 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,3 % −4,0 p.p. 55 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 24,7 na 1000 −27,5 54 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 98 na 1000 +17,0 83 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 68 na 10 tys. −7,0 50 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 711 zł +72,0% 53 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 133 zł +157,1% 19 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 271 na 10 tys. −297,0 25 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 89,4 % +1,2 p.p. 32 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 60,6 % +1,6 p.p. 57 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,4 na 1000 −0,8 35 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,94 na 1000 +0,89 51 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 111 na 1000 −31,0 54 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 939 na 1000 −1,0 75 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 8,9 na 1000 +0,6 46 10,0 8,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 83 na 100 19 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 73,5 na 1000 61 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 48,8 na 1000 82 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL-Łask-COA-2025.png” z Wikimedia Commons, autor: Aleksander Bak, licencja: Public domain.