Herb: Kiełczygłów

Kiełczygłów

gmina wiejskapowiat pajęczańskiwoj. łódzkie TERYT: 1009022

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
3 694
(2025)
Powierzchnia
87,1 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 60,4%
  • Trzecia Droga 14,4%
  • KO 9,5%
  • Konfederacja 7,0%
  • Nowa Lewica 5,7%
  • Pozostali (3) 3,0%
Frekwencja75,8% +12,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+46,0 p.p.
Liczba głosów ważnych2 316 z 3 128 uprawnionych

Kiełczygłów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Kiełczygłów
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

87. percentyl Wynik wyższy niż w 87% gmin, 318. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 60,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
3 772 mieszkańców −8,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 14% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
22,3% udział w ludności +2,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−6,35 na 1000 mieszkańców −4,39 zmiana 2016–2023 więcej niż w 11% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,0% udział w ludności prod. −1,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
66 na 1000 mieszkańców +9,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 018 zł na mieszkańca, ceny bieżące +103,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 66% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 6003 8004 0004 2004 400200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 386Liczba mieszkańców, 2001: 4 387Liczba mieszkańców, 2002: 4 384Liczba mieszkańców, 2003: 4 386Liczba mieszkańców, 2004: 4 374Liczba mieszkańców, 2005: 4 344Liczba mieszkańców, 2006: 4 328Liczba mieszkańców, 2007: 4 292Liczba mieszkańców, 2008: 4 289Liczba mieszkańców, 2009: 4 268Liczba mieszkańców, 2010: 4 276Liczba mieszkańców, 2011: 4 247Liczba mieszkańców, 2012: 4 205Liczba mieszkańców, 2013: 4 198Liczba mieszkańców, 2014: 4 170Liczba mieszkańców, 2015: 4 112Liczba mieszkańców, 2016: 4 096Liczba mieszkańców, 2017: 4 074Liczba mieszkańców, 2018: 4 032Liczba mieszkańców, 2019: 3 981Liczba mieszkańców, 2020: 3 887Liczba mieszkańców, 2021: 3 824Liczba mieszkańców, 2022: 3 812Liczba mieszkańców, 2023: 3 772Liczba mieszkańców, 2024: 3 741Liczba mieszkańców, 2025: 3 6943 694

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 1,7%PiS, 2005: 14,3%PiS, 2007: 48,9%PiS, 2011: 46,9%PiS, 2015: 58,6%PiS, 2019: 71,4%PiS, 2023: 60,4%60,4%Frekwencja, 2001: 47,7%Frekwencja, 2005: 36,4%Frekwencja, 2007: 40,8%Frekwencja, 2011: 39,6%Frekwencja, 2015: 46,2%Frekwencja, 2019: 62,9%Frekwencja, 2023: 75,8%75,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −5,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −6,4, przyrost −8,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 83% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −6,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 31% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 34% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 121 zł, wyższe niż w 33% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 3 772 osób −8,3% 14 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 22,3 % +2,7 p.p. 83 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,2 % +0,7 p.p. 13 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 58,5 % −3,1 p.p. 42 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 25,3 % +2,3 p.p. 80 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 43,3 os./km² −8,3% 30 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −8,20 ‰ −2,18 12 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −6,35 ‰ −4,39 od 2016 11 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,0 % −1,1 p.p. 65 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 29,2 na 1000 −8,3 66 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 66 na 1000 +9,0 31 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 61 na 10 tys. −30,0 34 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 018 zł +103,5% 66 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 696 zł +98,0% 41 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 389 na 10 tys. −393,0 48 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 90 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej brak % 54,0 32,4
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,4 na 1000 +1,4 35 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,92 na 1000 −0,24 17 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 115 na 1000 −71,0 57 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 719 na 1000 −347,0 28 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,8
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 105 na 100 81 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 60,2 na 1000 20 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „Gmina Kiełczygłów herb.jpg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.