Herb: Pątnów

Pątnów

gmina wiejskapowiat wieluńskiwoj. łódzkie TERYT: 1017072

InwestującaTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
6 061
(2025)
Powierzchnia
114,6 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 56,5%
  • Trzecia Droga 13,9%
  • KO 13,7%
  • Konfederacja 6,8%
  • Nowa Lewica 4,9%
  • Pozostali (3) 4,1%
Frekwencja75,0% +13,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+42,6 p.p.
Liczba głosów ważnych3 749 z 5 109 uprawnionych

Pątnów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Pątnów
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

78. percentyl Wynik wyższy niż w 78% gmin, 539. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 56,5%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 191 mieszkańców −5,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,5% udział w ludności +4,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,60 na 1000 mieszkańców −5,81 zmiana 2016–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,2% udział w ludności prod. −2,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 35% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
84 na 1000 mieszkańców +21,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 309 zł na mieszkańca, ceny bieżące +168,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 34% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 0006 2006 4006 600200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 533Liczba mieszkańców, 2001: 6 509Liczba mieszkańców, 2002: 6 518Liczba mieszkańców, 2003: 6 521Liczba mieszkańców, 2004: 6 502Liczba mieszkańców, 2005: 6 475Liczba mieszkańców, 2006: 6 465Liczba mieszkańców, 2007: 6 462Liczba mieszkańców, 2008: 6 480Liczba mieszkańców, 2009: 6 502Liczba mieszkańców, 2010: 6 562Liczba mieszkańców, 2011: 6 547Liczba mieszkańców, 2012: 6 547Liczba mieszkańców, 2013: 6 533Liczba mieszkańców, 2014: 6 539Liczba mieszkańców, 2015: 6 557Liczba mieszkańców, 2016: 6 559Liczba mieszkańców, 2017: 6 590Liczba mieszkańców, 2018: 6 562Liczba mieszkańców, 2019: 6 504Liczba mieszkańców, 2020: 6 295Liczba mieszkańców, 2021: 6 256Liczba mieszkańców, 2022: 6 196Liczba mieszkańców, 2023: 6 191Liczba mieszkańców, 2024: 6 149Liczba mieszkańców, 2025: 6 0616 061

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,8%PiS, 2005: 13,7%PiS, 2007: 32,9%PiS, 2011: 41,2%PiS, 2015: 51,4%PiS, 2019: 68,9%PiS, 2023: 56,5%56,5%Frekwencja, 2001: 48,2%Frekwencja, 2005: 50,1%Frekwencja, 2007: 49,8%Frekwencja, 2011: 43,9%Frekwencja, 2015: 46,1%Frekwencja, 2019: 61,2%Frekwencja, 2023: 75,0%75,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,6, przyrost −3,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 55% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,7 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 23% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 65% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 75% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 922 zł, wyższe niż w 77% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna tak

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminspełnione: 156,7 na 1000, wyższe niż w 95% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 970
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 191 osób −5,6% 41 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,5 % +4,0 p.p. 55 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,9 % −1,4 p.p. 53 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 58,7 % −2,7 p.p. 47 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,4 % +4,0 p.p. 49 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 54,0 os./km² −5,6% 43 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,58 ‰ −2,36 55 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,60 ‰ −5,81 od 2016 41 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,2 % −2,5 p.p. 35 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 19,1 na 1000 −15,7 37 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 84 na 1000 +21,0 65 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 81 na 10 tys. +23,0 75 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 309 zł +168,8% 34 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 304 zł +3 261,6% 82 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 366 na 10 tys. −440,0 44 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 92,3 % +0,8 p.p. 42 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej brak % 54,0 32,4
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,8 na 1000 −1,6 23 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,36 na 1000 +1,77 64 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 75 na 1000 −12,0 23 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 832 na 1000 +52,0 53 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 156,7 na 1000 +32,8 95 10,0 8,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 103 na 100 76 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 63,8 na 1000 30 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Pątnów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: NN, licencja: Public domain.