Herb: Zduńska Wola

Zduńska Wola

gmina miejskapowiat zduńskowolskiwoj. łódzkie TERYT: 1019011

DepopulacyjnaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
37 532
(2025)
Powierzchnia
24,6 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 37,3%
  • KO 33,3%
  • Trzecia Droga 14,6%
  • Nowa Lewica 5,9%
  • Konfederacja 5,8%
  • Pozostali (3) 3,1%
Frekwencja74,8% +11,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+4,0 p.p.
Liczba głosów ważnych22 060 z 30 015 uprawnionych

Zduńska Wola na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Zduńska Wola
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

32. percentyl Wynik wyższy niż w 32% gmin, 1684. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 37,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
38 402 mieszkańców −10,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 95% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
23,6% udział w ludności +6,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,63 na 1000 mieszkańców +0,75 zmiana 2016–2023 więcej niż w 22% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,1% udział w ludności prod. −3,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 66% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
96 na 1000 mieszkańców +18,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 81% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 812 zł na mieszkańca, ceny bieżące +87,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

36 00038 00040 00042 00044 00046 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 45 308Liczba mieszkańców, 2001: 45 130Liczba mieszkańców, 2002: 44 948Liczba mieszkańców, 2003: 44 720Liczba mieszkańców, 2004: 44 671Liczba mieszkańców, 2005: 44 495Liczba mieszkańców, 2006: 44 435Liczba mieszkańców, 2007: 44 141Liczba mieszkańców, 2008: 44 105Liczba mieszkańców, 2009: 43 969Liczba mieszkańców, 2010: 44 283Liczba mieszkańców, 2011: 44 073Liczba mieszkańców, 2012: 43 920Liczba mieszkańców, 2013: 43 615Liczba mieszkańców, 2014: 43 310Liczba mieszkańców, 2015: 42 998Liczba mieszkańców, 2016: 42 698Liczba mieszkańców, 2017: 42 374Liczba mieszkańców, 2018: 42 094Liczba mieszkańców, 2019: 41 686Liczba mieszkańców, 2020: 39 994Liczba mieszkańców, 2021: 39 434Liczba mieszkańców, 2022: 38 848Liczba mieszkańców, 2023: 38 402Liczba mieszkańców, 2024: 37 914Liczba mieszkańców, 2025: 37 53237 532

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,5%PiS, 2005: 30,6%PiS, 2007: 34,1%PiS, 2011: 29,9%PiS, 2015: 35,4%PiS, 2019: 44,0%PiS, 2023: 37,3%37,3%Frekwencja, 2001: 50,6%Frekwencja, 2005: 40,3%Frekwencja, 2007: 55,7%Frekwencja, 2011: 50,3%Frekwencja, 2015: 51,7%Frekwencja, 2019: 62,9%Frekwencja, 2023: 74,8%74,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −7,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,6, przyrost −7,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 91% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −7,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 81% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 81% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 74% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 776 zł, wyższe niż w 11% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 7,6 na 1000, wyższe niż w 39% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 293
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 38 402 osób −10,7% 95 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,6 % +6,9 p.p. 91 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,6 % −0,8 p.p. 18 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 56,0 % −5,7 p.p. 7 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,4 % +6,5 p.p. 91 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 1 562,3 os./km² −10,7% 97 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −7,35 ‰ −3,71 16 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,63 ‰ +0,75 od 2016 22 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,1 % −3,2 p.p. 66 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 28,4 na 1000 −22,9 64 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 96 na 1000 +18,0 81 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 80 na 10 tys. −10,0 74 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 812 zł +87,4% 58 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 846 zł +319,6% 9 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 339 na 10 tys. −297,0 39 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 96,6 % +0,2 p.p. 63 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 93,7 % +1,9 p.p. 93 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 5,9 na 1000 +5,1 81 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,85 na 1000 +1,06 47 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 114 na 1000 −20,0 56 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 075 na 1000 +175,0 91 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 7,6 na 1000 −3,1 39 10,0 8,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 81 na 100 15 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 75,2 na 1000 66 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 94,0 na 1000 94 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat zduńskowolski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.