Herb: Rajcza

Rajcza

gmina wiejskapowiat żywieckiwoj. śląskie TERYT: 2417112

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
8 139
(2025)
Powierzchnia
131,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • PiS 64,4%
  • KO 16,3%
  • SLD 7,6%
  • PSL 6,6%
  • Konfederacja 5,2%
Frekwencja56,9% +11,5 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+48,0 p.p.
Liczba głosów ważnych3 954 z 7 036 uprawnionych

Rajcza na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2019)

Kamienica Polska: 38,6%Częstochowa: 37,4%Jasienica: 45,6%Wilamowice: 54,2%Dębowiec: 43,3%Rajcza: 64,4%Godów: 55,8%Istebna: 68,9%Kłobuck: 40,0%Wielowieś: 49,8%Kuźnia Raciborska: 41,8%Kornowac: 59,6%Żarki: 52,0%Włodowice: 51,6%Żarnowiec: 68,2%Tychy: 40,6%Świerklaniec: 42,5%Olsztyn: 45,5%Starcza: 41,6%Katowice: 33,8%Będzin: 31,8%Brenna: 49,6%Pietrowice Wielkie: 51,2%Goleszów: 27,7%Krzepice: 50,6%Popów: 51,3%Pilchowice: 41,7%Boronów: 54,8%Herby: 46,5%Czerwionka-Leszczyny: 52,7%Imielin: 49,7%Lędziny: 61,1%Zawiercie: 38,9%Rybnik: 45,5%Tarnowskie Góry: 38,2%Blachownia: 38,9%Janów: 57,3%Lelów: 64,1%Mykanów: 50,6%Buczkowice: 50,6%Skoczów: 43,4%Krzanowice: 44,0%Hażlach: 43,9%Wisła: 18,3%Miedźno: 63,3%Przystajń: 48,8%Kochanowice: 60,3%Pyskowice: 37,4%Panki: 44,2%Goczałkowice-Zdrój: 45,6%Rydułtowy: 48,9%Mszana: 67,7%Radziechowy-Wieprz: 68,1%Ślemień: 66,7%Szczekociny: 61,9%Orzesze: 49,0%Bielsko-Biała: 39,4%Dąbrowa Zielona: 59,9%Gliwice: 31,7%Siemianowice Śląskie: 35,4%Wojkowice: 29,5%Czeladź: 31,0%Psary: 33,8%Sławków: 42,5%Ustroń: 33,7%Racibórz: 43,7%Pawłowice: 60,9%Bojszowy: 61,7%Miasteczko Śląskie: 54,2%Irządze: 71,4%Gilowice: 57,6%Kłomnice: 55,5%Rędziny: 48,0%Ruda Śląska: 44,3%Świętochłowice: 40,0%Bestwina: 44,1%Strumień: 51,7%Koniecpol: 58,8%Jastrzębie-Zdrój: 53,3%Gorzyce: 53,5%Zebrzydowice: 49,2%Cieszyn: 33,9%Gierałtowice: 46,3%Pawonków: 54,1%Łaziska Górne: 42,9%Lubliniec: 41,1%Ciasna: 48,1%Ornontowice: 52,4%Jejkowice: 54,3%Świerklany: 60,1%Kalety: 46,4%Wodzisław Śląski: 47,9%Czernichów: 61,0%Poręba: 37,0%Łodygowice: 54,4%Milówka: 68,3%Świnna: 57,3%Koszarawa: 71,6%Łękawica: 61,3%Kobiór: 53,1%Pilica: 59,9%Piekary Śląskie: 44,0%Bytom: 39,0%Mysłowice: 43,4%Zabrze: 36,2%Czechowice-Dziedzice: 42,0%Porąbka: 53,7%Przyrów: 59,5%Krzyżanowice: 45,1%Rudziniec: 42,7%Sośnicowice: 35,4%Opatów: 45,5%Rudnik: 56,7%Koziegłowy: 53,2%Lyski: 49,5%Zbrosławice: 38,0%Pszów: 53,9%Bieruń: 55,2%Lubomia: 60,7%Marklowice: 57,3%Chełm Śląski: 55,5%Lipowa: 52,1%Żywiec: 44,6%Chorzów: 33,3%Tworóg: 48,1%Ogrodzieniec: 46,5%Radzionków: 47,5%Dąbrowa Górnicza: 35,6%Jaworze: 31,4%Wilkowice: 40,8%Ujsoły: 62,6%Sosnowiec: 33,5%Koszęcin: 56,1%Wręczyca Wielka: 44,7%Mikołów: 37,1%Toszek: 48,8%Gaszowice: 51,0%Pszczyna: 47,9%Miedźna: 63,5%Nędza: 48,6%Ożarowice: 43,4%Radlin: 46,7%Łazy: 43,5%Węgierska Górka: 63,4%Kroczyce: 54,3%Bobrowniki: 36,5%Mstów: 54,5%Kruszyna: 56,6%Konopiska: 40,8%Poczesna: 42,7%Jaworzno: 40,7%Szczyrk: 53,6%Kozy: 45,2%Mierzęcice: 40,6%Siewierz: 44,2%Chybie: 54,4%Jeleśnia: 65,0%Lipie: 54,2%Woźniki: 53,3%Knurów: 44,7%Wyry: 43,7%Suszec: 56,9%Myszków: 44,4%Poraj: 39,6%Krupski Młyn: 45,1%Niegowa: 74,1%Żory: 45,3%Rajcza
Wynik: PiS (%)
  • < 25
  • 25–35
  • 35–45
  • 45–55
  • 55–65
  • 65 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

73. percentyl Wynik wyższy niż w 73% gmin, 661. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 64,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
8 810 mieszkańców −4,0% zmiana 2011–2019 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,5% udział w ludności +3,0 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 74% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,70 na 1000 mieszkańców +3,51 zmiana 2011–2019 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,3% udział w ludności prod. −4,5 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 68% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
70 na 1000 mieszkańców +12,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 615 zł na mieszkańca, ceny bieżące +103,5% zmiana 2011–2019 więcej niż w 35% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 0008 5009 0009 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 9 048Liczba mieszkańców, 2001: 9 135Liczba mieszkańców, 2002: 9 147Liczba mieszkańców, 2003: 9 124Liczba mieszkańców, 2004: 9 059Liczba mieszkańców, 2005: 9 074Liczba mieszkańców, 2006: 9 039Liczba mieszkańców, 2007: 9 049Liczba mieszkańców, 2008: 9 014Liczba mieszkańców, 2009: 8 955Liczba mieszkańców, 2010: 9 249Liczba mieszkańców, 2011: 9 174Liczba mieszkańców, 2012: 9 094Liczba mieszkańców, 2013: 9 062Liczba mieszkańców, 2014: 9 025Liczba mieszkańców, 2015: 8 988Liczba mieszkańców, 2016: 8 930Liczba mieszkańców, 2017: 8 891Liczba mieszkańców, 2018: 8 842Liczba mieszkańców, 2019: 8 810Liczba mieszkańców, 2020: 8 569Liczba mieszkańców, 2021: 8 502Liczba mieszkańców, 2022: 8 401Liczba mieszkańców, 2023: 8 301Liczba mieszkańców, 2024: 8 230Liczba mieszkańców, 2025: 8 1398 139

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,0%PiS, 2005: 31,7%PiS, 2007: 45,1%PiS, 2011: 35,7%PiS, 2015: 49,5%PiS, 2019: 64,4%PiS, 2023: 53,6%53,6%Frekwencja, 2001: 38,2%Frekwencja, 2005: 34,0%Frekwencja, 2007: 44,7%Frekwencja, 2011: 41,4%Frekwencja, 2015: 45,4%Frekwencja, 2019: 56,9%Frekwencja, 2023: 69,6%69,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,7, przyrost −2,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 74% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 78% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 62% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 84% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 604 zł, wyższe niż w 31% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 43,0 na 1000, wyższe niż w 84% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 379
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 8 810 osób −4,0% 58 7 492 11 274
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,5 % +3,0 p.p. 74 16,7 17,5
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,3 % −1,9 p.p. 29 18,4 17,5
Ludność w wieku produkcyjnym 60,9 % −1,1 p.p. 41 61,3 60,8
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,8 % +3,1 p.p. 70 20,2 21,2
Gęstość zaludnienia 67,0 os./km² −4,0% 53 63,7 199,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,83 ‰ +0,10 34 −1,30 −1,81
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,70 ‰ +3,51 54 −2,23 0,00
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,3 % −4,5 p.p. 68 4,1 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 32,0 na 1000 −28,7 67 24,6 15,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 70 na 1000 +12,0 62 63 73
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 97 na 10 tys. +34,0 84 73 67
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 615 zł +103,5% 35 1 861 2 322 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 539 zł −15,1% 32 755 749 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 779 na 10 tys. −308,0 72 553 258
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 8,6 % +0,9 p.p. 0 93,8 98,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 58,6 % +41,6 p.p. 58 51,6 62,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,4 na 1000 +1,7 78 2,5 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,20 na 1000 +2,02 76 3,30 2,64
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 129 na 1000 −18,0 58 118 135
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 068 na 1000 +337,0 96 778 869
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 43,0 na 1000 −20,5 84 10,2 7,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „Herb Gminy Rajcza- wersja poprawna.jpg” z Wikimedia Commons, autor: Autor nieznany, licencja: Public domain.