Herb: Murów

Murów

gmina wiejskapowiat opolskiwoj. opolskie TERYT: 1609062

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
5 017
(2025)
Powierzchnia
160,3 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 34,0%
  • PiS 23,5%
  • Mniejszość Niemiecka 15,0%
  • Trzecia Droga 11,0%
  • Nowa Lewica 6,8%
  • Pozostali (3) 9,6%
Frekwencja55,8% +15,0 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+10,5 p.p.
Liczba głosów ważnych2 198 z 4 121 uprawnionych

Murów na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

84. percentyl Wynik wyższy niż w 84% gmin, 407. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 34,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
5 026 mieszkańców −8,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 29% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,5% udział w ludności +2,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,37 na 1000 mieszkańców −0,08 zmiana 2016–2023 więcej niż w 33% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,5% udział w ludności prod. −2,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
75 na 1000 mieszkańców +19,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 48% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 989 zł na mieszkańca, ceny bieżące +68,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

5 0005 5006 0006 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 395Liczba mieszkańców, 2001: 6 336Liczba mieszkańców, 2002: 6 280Liczba mieszkańców, 2003: 6 126Liczba mieszkańców, 2004: 6 013Liczba mieszkańców, 2005: 5 957Liczba mieszkańców, 2006: 5 833Liczba mieszkańców, 2007: 5 784Liczba mieszkańców, 2008: 5 753Liczba mieszkańców, 2009: 5 753Liczba mieszkańców, 2010: 5 649Liczba mieszkańców, 2011: 5 604Liczba mieszkańców, 2012: 5 573Liczba mieszkańców, 2013: 5 541Liczba mieszkańców, 2014: 5 546Liczba mieszkańców, 2015: 5 504Liczba mieszkańców, 2016: 5 456Liczba mieszkańców, 2017: 5 397Liczba mieszkańców, 2018: 5 347Liczba mieszkańców, 2019: 5 298Liczba mieszkańców, 2020: 5 174Liczba mieszkańców, 2021: 5 107Liczba mieszkańców, 2022: 5 074Liczba mieszkańców, 2023: 5 026Liczba mieszkańców, 2024: 5 017Liczba mieszkańców, 2025: 5 0175 017

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023KO, 2019: 31,5%KO, 2023: 34,0%34,0%Frekwencja, 2001: 28,6%Frekwencja, 2005: 24,2%Frekwencja, 2007: 33,7%Frekwencja, 2011: 31,1%Frekwencja, 2015: 30,2%Frekwencja, 2019: 40,8%Frekwencja, 2023: 55,8%55,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −5,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,4, przyrost −6,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 55% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 48% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 18% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 949 zł, wyższe niż w 22% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 22,7 na 1000, wyższe niż w 74% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 114
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 5 026 osób −8,7% 29 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,5 % +2,8 p.p. 55 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,2 % +0,9 p.p. 6 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 61,6 % −3,8 p.p. 96 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,2 % +2,9 p.p. 60 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 31,4 os./km² −8,7% 15 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,53 ‰ −1,29 23 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,37 ‰ −0,08 od 2016 33 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,5 % −2,2 p.p. 41 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,3 na 1000 −16,0 44 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 75 na 1000 +19,0 48 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 53 na 10 tys. −14,0 18 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 989 zł +68,7% 65 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 719 zł +12,9% 6 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 347 na 10 tys. −314,0 40 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 88,6 % +0,8 p.p. 30 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 39,1 % +6,6 p.p. 33 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców brak na 1000 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,38 na 1000 +0,93 64 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 121 na 1000 −33,0 63 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 885 na 1000 +76,0 66 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 22,7 na 1000 +17,0 74 10,0 8,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 104 na 100 79 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 56,5 na 1000 14 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Murów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.