Herb: Niemodlin

Niemodlin

gmina miejsko-wiejskapowiat opolskiwoj. opolskie TERYT: 1609073

Przedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
12 289
(2025)
Powierzchnia
183,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 38,1%
  • KO 28,1%
  • Trzecia Droga 12,3%
  • Nowa Lewica 8,7%
  • Konfederacja 8,0%
  • Pozostali (3) 4,8%
Frekwencja66,3% +14,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+9,9 p.p.
Liczba głosów ważnych6 399 z 9 835 uprawnionych

Niemodlin na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

34. percentyl Wynik wyższy niż w 34% gmin, 1643. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 38,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
12 557 mieszkańców −6,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 73% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
20,7% udział w ludności +6,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 70% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−0,40 na 1000 mieszkańców +1,09 zmiana 2016–2023 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,7% udział w ludności prod. −2,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 44% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
107 na 1000 mieszkańców +25,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 406 zł na mieszkańca, ceny bieżące +78,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 78% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

12 00012 50013 00013 50014 00014 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 13 966Liczba mieszkańców, 2001: 13 930Liczba mieszkańców, 2002: 13 937Liczba mieszkańców, 2003: 14 004Liczba mieszkańców, 2004: 13 908Liczba mieszkańców, 2005: 13 829Liczba mieszkańców, 2006: 13 831Liczba mieszkańców, 2007: 13 827Liczba mieszkańców, 2008: 13 858Liczba mieszkańców, 2009: 13 872Liczba mieszkańców, 2010: 13 632Liczba mieszkańców, 2011: 13 582Liczba mieszkańców, 2012: 13 556Liczba mieszkańców, 2013: 13 480Liczba mieszkańców, 2014: 13 459Liczba mieszkańców, 2015: 13 417Liczba mieszkańców, 2016: 13 354Liczba mieszkańców, 2017: 13 305Liczba mieszkańców, 2018: 13 276Liczba mieszkańców, 2019: 13 162Liczba mieszkańców, 2020: 12 894Liczba mieszkańców, 2021: 12 691Liczba mieszkańców, 2022: 12 630Liczba mieszkańców, 2023: 12 557Liczba mieszkańców, 2024: 12 420Liczba mieszkańców, 2025: 12 28912 289

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,4%PiS, 2005: 18,7%PiS, 2007: 25,7%PiS, 2011: 23,9%PiS, 2015: 28,6%PiS, 2019: 43,8%PiS, 2023: 38,1%38,1%Frekwencja, 2001: 40,2%Frekwencja, 2005: 31,9%Frekwencja, 2007: 44,0%Frekwencja, 2011: 38,8%Frekwencja, 2015: 42,8%Frekwencja, 2019: 52,0%Frekwencja, 2023: 66,3%66,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −0,4, przyrost −4,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 70% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,7 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −0,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 90% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 80% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 215 zł, wyższe niż w 39% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 4,2 na 1000, wyższe niż w 22% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 53
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 12 557 osób −6,4% 73 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,7 % +6,7 p.p. 70 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,8 % −1,0 p.p. 20 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 58,8 % −5,5 p.p. 48 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,5 % +6,6 p.p. 73 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 68,6 os./km² −6,4% 55 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,92 ‰ −1,79 39 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,40 ‰ +1,09 od 2016 60 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,7 % −2,8 p.p. 44 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,5 na 1000 −20,5 45 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 107 na 1000 +25,0 90 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 84 na 10 tys. +10,0 80 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 406 zł +78,7% 78 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 996 zł +906,1% 14 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 369 na 10 tys. −550,0 44 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 95 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 58,8 % +1,1 p.p. 55 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,4 na 1000 +0,7 35 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,22 na 1000 +0,94 60 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 184 na 1000 −6,0 90 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 986 na 1000 +55,0 83 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 4,2 na 1000 +0,0 22 10,0 8,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 93 na 100 49 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 67,9 na 1000 43 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 11,5 na 1000 65 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Niemodlin COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.