Herb: Popielów

Popielów

gmina wiejskapowiat opolskiwoj. opolskie TERYT: 1609092

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
7 552
(2025)
Powierzchnia
175,6 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 30,7%
  • PiS 27,0%
  • Trzecia Droga 15,4%
  • Mniejszość Niemiecka 12,1%
  • Konfederacja 6,0%
  • Pozostali (3) 8,8%
Frekwencja58,8% +13,4 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+3,7 p.p.
Liczba głosów ważnych3 516 z 6 170 uprawnionych

Popielów na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

75. percentyl Wynik wyższy niż w 75% gmin, 615. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: KO: 30,7%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
7 630 mieszkańców −5,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 53% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
20,9% udział w ludności +4,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,09 na 1000 mieszkańców −1,97 zmiana 2016–2023 więcej niż w 46% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,8% udział w ludności prod. −2,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 26% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
85 na 1000 mieszkańców +19,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 226 zł na mieszkańca, ceny bieżące +56,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 29% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

7 5008 0008 5009 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 797Liczba mieszkańców, 2001: 8 702Liczba mieszkańców, 2002: 8 662Liczba mieszkańców, 2003: 8 608Liczba mieszkańców, 2004: 8 576Liczba mieszkańców, 2005: 8 527Liczba mieszkańców, 2006: 8 495Liczba mieszkańców, 2007: 8 451Liczba mieszkańców, 2008: 8 437Liczba mieszkańców, 2009: 8 401Liczba mieszkańców, 2010: 8 276Liczba mieszkańców, 2011: 8 216Liczba mieszkańców, 2012: 8 208Liczba mieszkańców, 2013: 8 156Liczba mieszkańców, 2014: 8 126Liczba mieszkańców, 2015: 8 086Liczba mieszkańców, 2016: 8 115Liczba mieszkańców, 2017: 8 119Liczba mieszkańców, 2018: 8 062Liczba mieszkańców, 2019: 8 029Liczba mieszkańców, 2020: 7 792Liczba mieszkańców, 2021: 7 744Liczba mieszkańców, 2022: 7 692Liczba mieszkańców, 2023: 7 630Liczba mieszkańców, 2024: 7 611Liczba mieszkańców, 2025: 7 5527 552

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023KO, 2019: 24,2%KO, 2023: 30,7%30,7%Frekwencja, 2001: 32,0%Frekwencja, 2005: 25,5%Frekwencja, 2007: 36,4%Frekwencja, 2011: 34,6%Frekwencja, 2015: 37,6%Frekwencja, 2019: 45,4%Frekwencja, 2023: 58,8%58,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −5,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,1, przyrost −5,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 72% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,7 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 8% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 67% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 61% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 101 zł, wyższe niż w 83% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 1,8 na 1000, wyższe niż w 5% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 14
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 7 630 osób −5,6% 53 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,9 % +4,6 p.p. 72 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,2 % +0,7 p.p. 13 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 59,2 % −5,4 p.p. 57 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,6 % +4,7 p.p. 74 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 43,5 os./km² −5,6% 30 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,48 ‰ −1,03 33 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,09 ‰ −1,97 od 2016 46 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,8 % −2,0 p.p. 26 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 16,6 na 1000 −14,1 28 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 85 na 1000 +19,0 67 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 73 na 10 tys. +30,0 61 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 226 zł +56,5% 29 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 536 zł +485,8% 67 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 241 na 10 tys. −478,0 19 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 89 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 80,3 % +6,6 p.p. 79 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,0 na 1000 −0,5 8 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,54 na 1000 +1,19 36 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 160 na 1000 −57,0 83 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 026 na 1000 +94,0 87 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 1,8 na 1000 −8,6 5 10,0 8,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 114 na 100 92 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 63,4 na 1000 29 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 2,1 na 1000 60 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Popielów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.